Kolagén môžeme prirovnať k akémusi lepidlu, ktoré drží naše telo pokope. Bez kolagénu by bola pokožka suchá a tenká, svaly by nemohli rásť a naše kosti a nechty by boli veľmi krehké. Určite ste počuli o vynikajúcich účinkoch kolagénu na pokožku, no pozor! Mali by ste vedieť, že kolagén aplikovaný topicky vašej pokožke, vlasom ani nechtom nijako neprospeje. Molekula kolagénu je v skutočnosti príliš veľká na to, aby ju pokožka dokázala absorbovať zvonku. Aby sa prejavili všetky výhody kolagénu, je potrebné ho konzumovať. Kolagén je proteín, ktorý má v našom tele najväčšie zastúpenie (až 30 % z celkových bielkovín v našom tele) a zúčastňuje sa na tvorbe mnohých tkanív, ktorým dáva silu a celistvosť, predovšetkým ide o pokožku, svaly, kosti, šľachy, ale aj mozog a srdce.
Čo je kolagén
Kolagén pochádza z gréckeho slova „kólla“, čo znamená „lepidlo“ a z francúzskoho slova „gène“, čo znamená „niečo, čo produkuje". Inými slovami, kolagén je „proteín produkujúci lepidlo“. Pretože v každom tele sa časom tkanivá opotrebujú a zanikajú, je nevyhnutné ich neustále vytvárať a liečiť. Kolagén sa koncentruje do jednej dôležitej štruktúry, ktorá sa nazýva extracelulárna matrica (ECM). ECM je vrstva, ktorá vyživuje bunky v každom tkanive nášho tela. Vlastne ide o akúsi sieť, ktorá drží všetky naše bunky pokope a pomáha im plniť ich funkciu.
Percentuálne zastúpenie kolagénu v jednotlivých orgánoch a častiach tela je nasledovné:
90 % očného bielka (skléra) [*]
80 % šliach [*]
70-80 % pokožky [*]
60 % chrupaviek [*]
30 % kostí [*]
1 - 10 % svalovej hmoty [*]
Kolagén sa nedá získať priamo z potravín (iba z výžívových doplnkov), takže vaše telo si ho musí vyrobiť.
Ako sa v tele produkuje kolagén?
Kolagén sa skladá z aminokyselín. Naše telo najprv rozloží našu prijatú potravu bohatú na bielkoviny na aminokyseliny, z ktorých potom vyprodukuje kolagén. Potraviny bohaté na bielkoviny sú najmä živočíšneho pôvodu, čiže mäso a mliečne výrobky. Mimoriadne dôležitý pre syntézu kolagénu je vitamín C. Pomáha spájať aminokyseliny, ktoré vytvárajú kolagén. Proces tvorby kolagénu z aminokyselín je rozdelený do troch fáz:
- Prokolagén - je prekurzor kolagénu. Má tvar trojitej závitnice a tvoria ho tri rôzne reťazce aminokyselín:
- Glycín (tvorí 30 % celkových aminokyselín v kolagéne)
- Prolín
- Hydroxyprolín
Pravidelná sekvencia helixu prokolágénu vyzerá takto: Gly-X-Y, (X a Y sú bežne prolín a hydroxyprolín).
Iné menej bežné aminokyseliny, ktoré môžu byť súčasťou prokolagénových reťazcov, sú:
- arginín
- kyselina glutámová
- alanín
- lyzín
Tieto tri jednotlivé aminokyseliny sú spracované v endoplazmatickom retikule bunky, kde prechádzajú troma zmenami [*]:
- hydroxyláciou (pridávanie enzýmov nazývaných hydroxylázy)
- glykozyláciou (pridanie glukózy alebo galaktózy k enzýmom)
- vytvorením disulfidovej väzby (tvorba trojitej závitnice – triple helix)
Po týchto troch procesoch sa vytvorí prokolagénový reťazec, ktorého konce ale zostávajú voľné (nazývajú sa terminály) a pripomínajú roztrhnuté lano. Proces pokračuje odoslaním tohto poloproduktu do Golgiho aparátu, kde sa do reťazca pridávajú oligosacharidy. Tento produkt sa potom zbalí a odošle von z bunky.
- Tropokolagén, tiež známy ako kolagénové reťazce - keď je prokolagén odoslaný z bunky - do miesta, ktoré sa nazýva extracelulárny priestor - voľné konce reťazca prokolagénu sa odrežú. Takto vzniknú konečné kolagénové reťazce, tiež známe ako tropokolagén.
- Kolagénové vlákna - jednotlivé kolagénové reťazce tvoria skupiny vlákien, ktoré tvoria kolagénový proteín.
Aby sme to zhrnuli, tvorba kolagénu môže pripomínať zapletanie lana z troch vlákien, pričom každé jedno vlákno je z iného materiálu. Tieto vlákna sú ošetrené chemickými zlúčeninami, ktoré uľahčujú ich viazanie – točenie do špirály. Po zatočení sa roztrhané konce rýchlo odrežú a zapečatia.
Typy kolagénu
Existuje 28 známych typov kolagénu. Avšak asi 90% kolagénu v našom tele tvorí kolagén typu I. Tu je 5 najčastejších typov kolagénu:
Kolagén I: tento typ kolagénu má najväčšie zastúpenie a nachádza sa takmer vo všetkých tkanivách nášho tela, v šľachách, pokožke, kostiach, chrupavkách, spojivových tkanivách a zuboch. Kolagénové vlákna typu I sú neuveriteľne silné. Dokážu odolávať veľkému tlaku bez toho, aby došlo k ich porušeniu a dalo by sa povedať, že môžu byť dokonca silnejšie ako oceľ [*].
Kolagén II: náchádza sa najmä v chrupavkách.
Kolagén III: tento typ sa vyskytuje spolu s kolagénom typu I a tiež vo svaloch, orgánoch, artériách a v špeciálnom type spojivového tkaniva nazývaného retikulárne vlákno, ktoré tvorí pečeň, tukové tkanivo, kostnú dreň, slezinu a ďalšie orgány.
Kolagén IV: tvorí bazálnu membránu, vrstvu extracelulárnej matrice (ECM) - sieť, ktorá vyživuje bunky a nachádza sa pod epitelom. Bazálna membrána v podstate poskytuje vonkajšiu oporu bunkám pokožky.
Kolagén V: Kolagén typu V sa nachádza v kostnej matrici, rohovke a v spojivom tkanive, ktoré sa nachádza medzi bunkami svalov, pečene, pľúc a placentou.
Ako vidíte, kolagén sa podieľa na tvorbe takmer každého tkaniva. To je dôvod, prečo je potrebné ho prijímať v dostatočnom množstve, buď prostredníctvom potravín alebo výživových doplnkov s obsahom kolagénu.