Kolagén je jednou z najdôležitejších bielkovín v našom tele. Je zodpovedný za pevnosť, pružnosť a hydratáciu pokožky, vlasov, nechtov, kostí, kĺbov a chrupaviek. Kolagén sa prirodzene tvorí v našom organizme, ale s vekom jeho produkcia klesá. To vedie k strate elasticity pokožky, vráskam, bolestiam kĺbov a iným problémom. Preto je dôležité dopĺňať kolagén zvonku, napríklad pomocou výživových doplnkov, kozmetiky alebo stravy.
V tomto blogu sa dozviete viac o tom, čo je kolagén, aké má účinky na naše zdravie a krásu, ako si vybrať ten správny typ kolagénu a ako ho správne užívať. Tiež sa pozrieme na niektoré mýty a fakty o kolagéne a porovnáme rôzne zdroje a formy kolagénu. Na konci blogu vám ponúkneme aj niekoľko tipov a receptov na to, ako začleniť kolagén do svojho jedálnička.
Čo je kolagén?
Kolagén je bielkovina, ktorá sa skladá z dlhých reťazcov aminokyselín. Tieto reťazce sa spájajú do trojšpirálových štruktúr, ktoré tvoria pevné vlákna. Tieto vlákna sú hlavnou zložkou väziva, ktoré spája rôzne tkanivá v našom tele. Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v ľudskom tele, tvorí asi 25-35% celkovej hmotnosti bielkovín.
Existuje viac ako 20 typov kolagénu, ktoré sa líšia podľa svojej štruktúry, funkcie a umiestnenia v tele. Najbežnejšie typy sú I., II. a III., ktoré tvoria asi 80-90% celkového množstva kolagénu². Typ I. je najpevnejší a najrozšírenejší typ kolagénu, nachádza sa hlavne v pokožke, kostiach, šľachách a väzivách. Typ II. je hlavným typom kolagénu v chrupavkách a očných šošovkách. Typ III. je pružnejší typ kolagénu, ktorý sa nachádza v pokožke, svaloch, cievach a orgánoch.
Kolagén má mnoho dôležitých úloh v našom tele. Pomáha udržiavať štruktúru a pevnosť tkanív, podporuje hojenie rán a regeneráciu buniek, zlepšuje hydratáciu a elasticity pokožky, posilňuje vlasy a nechty, chráni kĺby pred opotrebením a znižuje zápal. Kolagén tiež ovplyvňuje naše hormóny, imunitu, trávenie a metabolizmus.
Zdroj: Kolagén sa môže získať z rôznych živočíšnych alebo rastlinných zdrojov. Živočíšny kolagén sa zvyčajne získava z hovädzieho, bravčového, kuracieho, rybieho alebo morského želatínu. Rastlinný kolagén sa získava z rôznych rastlín, ako sú sója, pšenica, kukurica, chia semienka alebo írsky mach. Živočíšny kolagén je biologicky kompatibilnejší s ľudským kolagénom a má vyššiu biologickú dostupnosť, čo znamená, že sa lepšie vstrebáva a využíva v tele. Rastlinný kolagén je vhodný pre vegánov a vegetariánov, ale nemá rovnakú štruktúru a účinky ako živočíšny kolagén. Rastlinné zdroje obsahujú len niektoré aminokyseliny potrebné na tvorbu kolagénu, ale nie celý kolagén samotný. Preto je potrebné kombinovať rôzne rastlinné zdroje a dopĺňať ich vitamínom C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu.
Typ: Ako sme už spomenuli, existuje viac ako 20 typov kolagénu, ktoré majú rôzne funkcie a umiestnenia v tele. Preto je dôležité vybrať si typ kolagénu, ktorý zodpovedá vašim cieľom a potrebám. Napríklad ak chcete podporiť zdravie pokožky, vlasy a nechty, mali by ste sa sústrediť na typ I. kolagénu, ktorý je najrozšírenejší v týchto tkanivách. Ak chcete podporiť zdravie kĺbov a chrupaviek, mali by ste sa sústrediť na typ II. kolagénu, ktorý je hlavnou zložkou týchto tkanív. Niektoré produkty obsahujú kombináciu viacerých typov kolagénu, čo môže byť výhodné pre celkové zdravie a krásu.
Forma: Kolagén sa môže podávať v rôznych formách, ako sú tablety, kapsule, prášok, tekutina alebo želatína. Každá forma má svoje výhody a nevýhody. Tablety a kapsule sú pohodlné a ľahko prenosné, ale môžu obsahovať prídavné látky a plnivá, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu a účinnosť kolagénu. Prášok je flexibilný a ľahko sa mieša s nápojmi alebo jedlami, ale môže mať nepríjemnú chuť alebo zápach. Tekutina je rýchlo vstrebateľná a má vysokú koncentráciu kolagénu, ale môže byť drahá a ťažko dostupná. Želatína je tradičnou formou kolagénu, ktorá sa používa na prípravu dezertov alebo omáčok, ale musí sa rozpustiť vo vode pri vysokej teplote.
Kvalita: Kvalita kolagénu závisí od viacerých faktorov, ako sú spôsob spracovania, čistota, bezpečnosť a certifikácia. Kolagén by mal byť spracovaný šetrnou metódou hydrolyzace (rozkladu na menšie častice), ktorá zachováva jeho štruktúru a funkciu. Kolagén by mal byť čistý a neobsahovať žiadne nežiaduce látky, ako sú pesticídy, antibiotiká.