Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva.
Vnútro čreva je pokryté jednou vrstvou buniek , ktorá vytvára bariéru medzi vnútrom čreva a zvyškom tela. Táto účinná bariéra dokáže na jednej strane vstrebávať potrebné živiny a na druhej strane zabraňuje prieniku veľkých molekúl a mikróbov zvnútra čreva do krvného riečiska a tým spôsobeniu ťažkostí. Keď sa uvoľnia spoje medzi bunkami, funkcia čreva ako bariéry prestane byť účinná a dochádza k „presakovaniu“ („leaky gut“).
Narušenie črevných spojov a následné črevné presakovanie môže mať aj rôzne následky, akými napríklad sú:
- Alergia na jedlo
- Intolerancia jedla
- Migréna, chronický únavový syndróm, astma alebo ekzé
Následkom syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva môže dôjsť k vzniku pomerne rôznorodých príznakov, ako napríklad:
- Chronická hnačka
- Zápcha alebo nafukovanie
- Deficity živín
- Únava
- Bolesti hlavy
- Sťažená schopnosť koncentrácie
- Kožné problémy
- Bolesti kĺbov
Prínosy kolagénu pre zdravie čriev
Štúdia vykonaná v European Journal of Pharmaceutical Sciences v roku 2016 zistila, že kolagén typu I a kolagénové peptidy významne znížili poškodenie čriev a zápalové markery u myší s ulceróznou kolitídou (*).
Aj keď táto štúdia bola vykonaná na myšiach, výsledky stále sľubné!
Štúdia z roku 2017 uviedla, že kolagénové peptidy boli schopné úspešne zlepšiť „dysfunkciu črevnej epiteliálnej bariéry“ (známu aj ako syndróm presakujúceho čreva), a to ľudí! (*)
Užívanie kolagénu viedlo k silnejším tesným spojeniam medzi bunkami – čo zabránilo „presakovaniu“ nechcených častíc do krvného obehu.
Podobne ako vývar z kostí, ktorý je bohatým zdrojom aminokyselín, hydrolyzovaný kolagén obsahuje vysokodostupné aminokyseliny, ktoré podporujú tráviaci trakt, ako napríklad: kyselina glutámová , glycín, arginín, hydroxyprolín, prolín.
Každá z týchto aminokyselín hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravej črevnej bariéry, čo vysvetľuje, prečo sa skúma význam a vplyv kolagénu na zvládnutie syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva.
Kyselina glutámová, je najrozšírenejšia voľná aminokyselina v ľudskom tele, ktorá má afinitu k črevám.
Glutamín je vo svete funkčnej výživy dobre známy tým, že podporuje zdravé črevné tkanivo, zabraňuje zápalu a pomáha udržiavať pevné spojenia v črevnej bariére (*).
Je tiež dôležitým zdrojom paliva a dusíka pre črevné bunky (*).
Glycín je ďalšou kľúčovou aminokyselinou, ktorá je bohatá a biologicky dostupná (ľahko absorbovateľná a využívaná telom) v kolagénových peptidoch, ako aj v kostnom vývare. Výskumy naznačujú podpornú úlohu glycínu pri liečbe črevného zápalu (IBD) (*).
V tomto článku sa zameriavame na kolagén a kolagénové peptidy a ich prínosy pri tráviacich problémoch a problémoch syndrómu presakujúceho čreva. Treba si však pamätať, že zdravé črevá nie sú len o jednom doplnku, alebo hľadaní čiastkovej nápravy. Zdravé črevá sú výsledkom pestrej stravy a zdravého životného štýlu.