Jedným z najviac skúmaných aspektov suplementácie kolagénu je jeho vplyv na zdravie kĺbov, najmä u profesionálnych a rekreačných športovcov. Opakované nárazy a nadmerná mechanická trenie môžu mať v priebehu času škodlivý vplyv na zdravie pohybového aparátu. Významné množstvo dôkazov poukazuje na konzumáciu kolagénu ako spôsob, ako zmierniť tieto problémy. Napríklad systematický prehľad nedávno publikovaný v časopise Amino Acids ukazuje, ako môže suplementácia kolagénovým peptidom zvýšiť rýchlosť syntézy kolagénu a znížiť vnímanú bolesť kĺbov u športovcov.
Mnohé štúdie tiež skúmali vplyv suplementácie kolagénu na vznik a progresiu osteoartritídy a reumatoidnej artritídy. Tieto chronické stavy spôsobujú, že sa kolagén v kĺboch rozkladá rýchlejšie, než sa môže doplniť, čo má za následok bolesť kĺbov a zníženú pohyblivosť. Mnohé štúdie poukázali na to, že užívanie kolagénu môže pomôcť s príznakmi artritídy, ako v metaanalýze publikovanej v časopise International Orthopaedics. Podľa nadácie pre artritídu (Artritis Foundation) však ani perorálne dopĺňanie kolagénu nezabezpečí syntézu kolagénu natoľko, aby zvrátil artritídu.
Na druhej strane, chirurgické vloženie kolagénu do artritických kĺbov sa ukazuje ako sľubná liečba artritídy, podľa štúdie z roku 2018 publikovanej v časopise PLOS One.
Pozitívny vplyv aj na zdravie kostí
Kolagénové doplnky preukázateľne pomáhajú so zdravím kĺbov, no existujú aj dôkazy, že môžu mať pozitívny vplyv aj na zdravie kostí. Podľa prehľadu uverejneného v Dental Materials Journal môžu kolagénové peptidy získané z kože, kostí a šupín rýb pomôcť regulovať proliferáciu osteoblastov (bunky podieľajúce sa na raste kosti) a syntézu enzýmov modifikujúcich kolagén u ľudí. Môžu tiež podporovať zdravé procesy mineralizácie kostí, čím zabraňujú potenciálnym prasklinám a zlomeninám.
Štúdia publikovaná v časopise Nutrients skúmala účinok 12-mesačného denného perorálneho podávania 5 g kolagénových peptidov na minerálnu hustotu kostí u žien po menopauze. Zistenia naznačujú, že tento zásah viedol k zvýšenej tvorbe kostí a zníženiu degradácie kostí medzi účastníkmi štúdie.
Napriek tomu existujú protichodné dôkazy. Štúdia v časopise Maturitas testovala účinok kolagénových hydrolyzátov získaných zo želatín na markery kostného metabolizmu u žien po menopauze s nízkou hustotou kostných minerálov a nezistila žiadne významné zlepšenie ich kostnej štruktúry.