Kolagén je bielkovina, ktorá sa predovšetkým nachádza v pokožke, vo vlasoch, nechtoch, kostiach a väzivách a zdrojom hydrolyzovaného kolagénu vo forme výživového doplnku sú predovšetkým hovädzí dobytok a ryby.
Na základe uvedeného, určite nehovoríme o kolagéne pre vegánov.
Existuje kolagén pre vegánov?
Áno, avšak spektrum aminokyselín nie je natoľko široké, ako pri živočíšnom kolagéne.
Telo si kolagén vytvára samo (*). Kolagén sa tvorí pomocou vitamínu C, aminokyselín, polysacharidov, oxidu kremičitého, zinku a medi. Ak teda svojmu telu poskytneme vhodné stavebné prvky na výrobu kolagénu - dokážeme efektívne nabiť prirodzenú schopnosť tela produkovať kolagén.
Vedci pracujú aj na ďalších zdrojoch vegánskeho kolagénu.
Kolagén je možné vyrábať pomocou geneticky modifikovaných kvasiniek a baktérií. Predovšetkým baktérie P. pastoris sú najefektívnejšie a najbežnejšie používané pri produkcii kolagénu spôsobom genetického inžinierstva. Do procesu vstupuje pepsín, tráviaci enzým, ktorý pomáha pri budovaní štruktúry stavebných blokov, ktoré tvoria molekuly kolagénu s presnou štruktúrou ľudského kolagénu. Výsledkom tohto procesu je vegánsky kolagén!
A aké výhody vegánsky kolagén vyrábaný pomocou geneticky modifikovaných kvasiniek a baktérií prinesie?
- Nižšie riziko alergií
- Vyšší bezpečnostný profil výrobkov
- Väčšia a lacnejšia dostupnosť pre lekárske postupy
Kolagén pre vegánov
Vďaka kolagénu, ktorý pochádza z iných zdrojov ako zo zvierat, môžu aj vegáni využiť výhody, ktoré kolagén pre zdravie ponúka.
Som vegán. Ako podporím produkciu a množstvo kolagénu v tele?
Trh ponúka mnoho produktov, ktorých hlavnou úlohou je podporiť produkciu prirodzeného kolagénu („collagen boosters“). Tieto produkty obsahujú rôzne vitamíny a minerály, napríklad vitamín C a zinok, ktoré telo potrebuje na produkciu kolagénu. Niektoré môžu obsahovať aj rastlinné extrakty a byliny, ktoré pomáhajú stimulovať produkciu kolagénu.
Najzastúpenejšími aminokyselinami v kolagéne sú glycín, lyzín a prolín. Potraviny na rastlinnej báze s vysokým obsahom všetkých troch aminokyselín sú:
- sójové výrobky, napr. tofu
- strukoviny, napr. čierna fazuľa
- semená: napr. tekvica, slnečnica, chia
- orechy: napr. pistácie, arašidy a kešu
Najdôležitejšie je určite dodať, že výživové doplnky nie sú náhradou rozmanitej stravy. To znamená, že väčšina minerálov, vitamínov a ďalších výživných látok, ktoré sú potrebné na podporu a tvorbu kolagénu v tele sa dá a odporúča prijať z potravín.
Napríklad taký vitamín C, ktorý má kľúčovú úlohu pri správnej produkcii kolagénu. Odporúčaná denná dávka vitamínu C je okolo 100 mg. Takmer toľko vitamínu C získate, keď zjete plnú hrsť jahôd.
Samozrejme v čase nedostatku čerstvého ovocia a zeleniny, alebo v čase oslabenej imunity nám doplnenie vitamínov vo forme výživových doplnkov pravdepodobne padne vhod.