Zdravšie vlasy, pokožka, nechty, kĺby, kosti, alebo nárast svalovej hmoty. Toto sú niektoré z benefitov, ktoré príjem hydrolyzovaného kolagénu potenciálne ponúka. Mnohé z uvedených benefitov sú potvrdené štúdiami, ďalšie výskumy na určenie účinnosti používania kolagénových doplnkov sú potrebné.
Aká je úloha kolagénu v tele?
Kolagén hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní elasticity a pružnosti buniek a tkanív. Nachádza sa v tele, šľachách, väzivách, vlasoch, pokožke a svaloch. Je dokonca prítomný v kostiach a pôsobí ako lešenie pre kostné bunky. V tele existuje najmenej 28 rôznych druhov kolagénu, ktoré vedci klasifikujú podľa typu v závislosti od toho, v ktorých častiach tela sa kolagén nachádza.
Telo tvorí kolagén prirodzene, ale jeho produkcia klesá s vekom, počnúc približne od 25 roku života. Väčšina žien pociťuje v prvých piatich rokoch menopauzy pokles produkcie kolagénu približne o 30 %. Znížená produkcia kolagénu môže vekom viesť k menej pružnej pokožke, tuhším kĺbom a redším vlasom.
Teoreticky môžu kolagénové doplnky, ako je kolagénový prášok alebo kolagén v tekutej forme, pomôcť ženám nahradiť kolagén stratený vekom. Niektoré štúdie ukazujú sľubné výsledky, je však potrebný ďalší výskum, aby sa ukázali podstatné výhody vo väčších skupinách ľudí.
Môžu kolagénové doplnky prospieť ženám?
Nezávislí odborníci sa zhodujú v tom, že niektoré štúdie ukazujú, že kolagénové doplnky môžu byť pre ženy prínosom. Avšak ďalší výskum je potrebný, pretože niektoré výhody, ktoré sa spájajú s užívaním kolagénu nie sú podložené rozsiahlym výskumom.
Pridanie doplnkov k zdravému životnému štýlu môže byť pre niektoré ženy prospešné v špecifických oblastiach zdravia žien, ako je napríklad udržiavanie hydratovanej a pružnej pokožky. Môže tiež zabrániť problémom s degeneráciou kostí a kĺbov, ktoré postihujú ženy, ako je osteoporóza alebo osteoartritída.
Ženy môžu tiež profitovať z doplnkov kolagénu počas športovej aktivity. Jedna štúdia publikovaná v Nutrients zistila, že mladé, fyzicky aktívne ženy, ktoré užívali asi 5 gramov kolagénových peptidov denne počas 12 týždňov, znížili bolesť kolena súvisiace s aktivitou v porovnaní s placebom.
Okrem toho štúdie naznačujú, že doplnky kolagénu môžu ženám pomôcť v oblastiach podpory po menopauze, rovnováhy estrogénu a rastu svalov, avšak zatiaľ chýba dostatočný výskum.
Môže kolagén poskytnúť podporu po menopauze?
Niekoľko štúdií naznačuje, že kolagénové doplnky môžu poskytnúť podporu po menopauze zlepšením pružnosti pokožky, ktorá je s pribúdajúcim vekom tenšia a tiež zlepšiť vlastnosti pokožky, ktorá bola vystavená slnečnému UV žiareniu. Ženy po menopauze sú tiež vystavené zvýšenému riziku degeneratívnych problémov s kosťami, ako je osteopénia a osteoporóza, čo spôsobuje, že kosti strácajú hustotu a stávajú sa krehkými.
Štúdia z roku 2022 publikovaná v Food Science and Human Wellness naznačila, že kolagénové peptidy majú veľký potenciál pri zlepšovaní účinkov fotostarnutia kože vyvolaného UV žiarením.
V štúdii publikovanej v Nutrients zaznamenalo 64 žien, ktoré užívali kolagénové peptidy 12 týždňov, zníženie vrások, zvýšenie hydratácie a pružnosti pokožky. Ďalšia štúdia publikovaná v Nutrients zistila, že postmenopauzálne ženy s vekom súvisiacim úbytkom minerálnej hustoty kostí, ktoré užívali kolagénové peptidy 12 mesiacov, zaznamenali zvýšenie minerálnej hustoty kostí v chrbtici a krčku stehennej kosti.
Kolagénové doplnky môžu podporovať rast svalov
Niektoré skoré výskumy sú sľubné, najmä u žien pred menopauzou.
Jedna štúdia publikovaná v Nutrients zistila, že premenopauzálne ženy, ktoré cvičili odporový tréning trikrát týždenne počas dvanástich týždňov a užívali 15 gramov kolagénových peptidov každý deň, výrazne zvýšili svoju telesnú hmotnosť bez tuku. Zvýšili tiež stisk rúk a silu nôh.
Možné riziká kolagénových doplnkov pre ženy
Vo všeobecnosti kolagénové doplnky nepredstavujú zdravotné riziko, ale niektorí ľudia hlásili tráviace problémy alebo vyrážky po užití kolagénových doplnkov.
Pridanie kolagénu do vašej stravy
Ak sa snažíte jesť viac potravín, ktoré podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu vo vašom tele, vyberte si chudšie mäso a veľa potravín bohatých na vitamíny a minerály, ako je napríklad tmavá listová zelenina. Vývar z kostí, mliečne výrobky, vajcia a želatína sú potraviny prirodzene bohaté na kolagén.
Pridaním semienok a niektorých druhov orechov získate zdravé tuky a viac vitamínov a minerálov. Uistite sa, že prijímate potraviny bohaté na zinok a vitamín C, ktoré môžu tiež pomôcť vášmu telu vytvárať kolagén.