Postupná strata kolagénu je zapríčinená kombináciou vnútorných a vonkajších faktorov. Dobrou správou je, že niektoré z týchto faktorov môžeme ovplyvniť. Máme možnosť voľby, aký životný štýl si vyberieme, akú stravu si osvojíme....tieto rozhodnutia môžu významne ovplyvniť hodnoty kolagénu a maximálne tak využiť jeho priaznivé účinky na našu pleť, vlasy, nechty, kosti, svalovú hmotu a mnohé ďalšie.
Vnútorné faktory straty kolagénu
Starnutie.
Ľudské telo stráca kolagén postupne, od chvíle, kedy sa narodíme. Sieť kolagénových väzieb v tkanivách sa postupne mení. V staršom veku sú tieto väzby značne rozrušené a nepravidelné.
Celkový obsah kolagénu na jednotku plochy pokožky klesá o 1% ročne [*].
So stratou kolagénu typu I, t. j. hlavný kolagén v pokožke, pokožka stráca pružnosť, ovísa, vznikajú vrásky, vyvíja sa celulitída. Starnutie tiež oslabuje kostnú štruktúru, dochádza k strate svalovej hmoty a ukladaniu tuku.
Strava s vysokým obsahom cukru
Cukor narúša kolagénové väzby a tým pleť stráca svoj svieži a zdravý vzhľad. Jedenie sladkých potravín môže mať priamy vplyv na starnutie pokožky najmä vplyvom škodlivých vysokoglykemických produktov viažucich sa na kolagén a iné kožné komponenty. Strava bohatá na potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index, uvoľňuje energiu pomaly a nechráni pleť proti starnutiu.
Glykácia denaturuje bielkoviny a fosfolipidy s následnou produkciou AGEs [*], ktoré podporujú oxidáciu lipidov bunkových membrán. AGEs sú toxické zlúčeniny, ktoré sa tvoria, keď sú lipidy alebo proteíny vystavené cukru a môžu vyvolať chronické ochorenia, ako je cukrovka a srdcové choroby.
Fajčenie
Fajčenie spomaľuje syntézu kolagénu typu I a III, čím výrazne prispieva k predčasnému tvoreniu vrások a k horšiemu priebehu hojenia rán.
V jednej štúdii [*] bolo zistené, že u fajčiarov bola:
Syntéza kolagénu typu I a III nižšia o 18% a 22%.
Hodnoty MMP-8, t.j. molekula, ktorá rozkladá kolagén - bola vyššie o 100%.
Hodnoty TIMP-1 a inhibítora molekuly MMP-8 boli o 14% nižšie.
Nedostatok živín
Nízky príjem živín, ktoré podporujú tvorbu kolagénu môže viesť k nedostatku kolagénu.
Aminokyseliny glycín, prolín, lyzín, arginín a ďalšie, ktorých zdrojom je mäso a chrupavky zvierat, sú potrebné na vytvorenie prokolagénu, ktorý slúži na tvorbu kolagénu. Nízky príjem aminokyselín v strave môže priamo ovplyvniť hodnoty kolagénu v tele.
Pre syntézu kolagénu je veľmi potrebný vitamín C. Jeho nedostatok môže úplne zastaviť tvorbu kolagénu.
Nedostatok medi negatívne ovplyvňuje väzbu kolagénu a elastínu, čo vedie k vypadávaniu vlasov a poškodeniu nechtov [*].
Antioxidanty chránia kolagén pred poškodením voľnými radikálmi, čiže pomáhajú predchádzať skorým príznakom starnutia. Dostatok potravín bohatých na antioxidanty prispieva k udržaniu mladého vzhľadu.
Genetická predispozícia
Abnormality v génoch kódujúcich kolagén môžu viesť k zvýšenému riziku ochorení kĺbov [*], [*], [*].
Externé faktory straty kolagénu
Nadmerná vystavovanie sa slnku
Nadmerné vystavovanie sa slnku je veľmi významným faktorom, ktorý spôsobuje predčasné starnutie pokožky.
Dlhodobé vystavovanie pokožky UV žiareniu spôsobuje molekulárne zmeny v bunkách, ktoré tak reagujú na poškodenie. Tieto zmeny spôsobujú rozpad kolagénu a ukončujú jeho prebiehajúcu syntézu, čím pokožka stráca benefity, ktoré jej kolagén poskytuje [*].
Znečistené ovzdušie
Aj čistota ovzdušia môže ovplyvniť množstvo kolagénu a zdravotný stav pokožky. Znečistený vzduch obsahuje pevné častice (PMs), ktoré sú extrémne malé a môžu byť absorbované pľúcami a pokožkou.
Dlhá a zvýšená expozícia PM časticiam, čo je spravidla v mestách, môže spôsobiť tri veci:
Zvýšiť hodnoty molekúl MMP, ktoré rozkladajú kolagén
Oxidačný stres
Molekuly spôsobujúce zápal
Ultra jemné pevné častice zvyšujú riziko rakoviny kože [*].